Warto wiedzieć

Podstawowe informacje:

  1. Istotą konkursu jest teoretyczne zastosowanie wiedzy z zakresu krwiodawstwa, pierwszej pomocy oraz znajomości historii i działań organizacji służących do realizacji zadań związanych z powyższą tematyką (PCK i RCKiK).
  2. Organizator zapewnia środki do wypełnienia testu wyboru.
  3. Uczestnikami konkursu mogą być osoby w wieku od 17 do 30 lat (studenci, uczniowie szkół średnich, pracujący)
  4. Po zakończeniu testu uczestnicy obejrzą pokaz zasad udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, po którym nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

Sprwozdanie z przebiegu konkursu:

12 maja bieżącego roku o godzinie 16 odbył się w auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej konkurs Tętno Życia. Inicjatorem pomysłu i koordynatorem akcji był Michał Zdeb. W zorganizowanie i przygotowanie konkursu zaangażował się również Polski Czerowny Krzyż oddział w Częstochowie, którego Zarząd Rejonowy w składzie: Arleta Kasztelan, Wioletta Sypuła, Stanisław Ujma, Edyta Bareła zasiadł w jury sprawdzającym testy konkursowe. Akcję wspierał również Katolicki Związek Akademicki i Duszpasterstwo Akademickie Emaus. Prezez KZA Łukasz Szostkiewicz wraz z członkinią związku Angeliką Sitek poprowadzili konkurs, a Magda Kuczera jako przedstawicielka Duszpasterstwa, ale również harcerka wspomogła jury w ocenie prac.

Tematyka konkursu dotyczyła krwiodastwa i zasad udzielania pierwszej pomocy. Akcja miała zasygnalizować, że nasza krew może stać się szansą na zdrowe życie dla drugiego człowieka. W konkursie wzięło udział około trzydziestu uczestników. Jednak nie liczy się ilość, tylko jakość, jak mówią. Tak też było i w tym przypadku. Konkurs skierowany był do uczniów szkół średnich od 17 roku życia, studentów i innych zainteresowanych osób, które nie ukończyły 30 lat. Osoby, które zgłosiły się do wzięcia udziału reprezentowały bardzo wysoki poziom wiedzy i umiejętności. Jednak nie można nagrodzić wszystkich. Pierwszych piętnastu uczestników otrzymało wyróżnienia, którymi były koszulki z napisem Tętno życia propagujące tę akcję oraz mini apteczki pierwszej pomocy.

III miejsce zajął Marek Barton i tym samym otrzymał bon towarowy na zakupy w sklepie Decathlon w wysokości 200 złotych.

II miejsce otrzymała Karolina Stempniewicz i podobnie jak Marek otrzymała również bon tyle, że o wartości 300 złotych.

Zwycięzcą został Mateusz Nienartowicz, który zyskał aż 400 złotych na zakupy w sklepie firmy Decathlon.

W trakcie sprawdzania prac przez jury, uczestnicy brali udział w przygotowanym przez specjalistów pokazie pierwszej pomocy. Mogli zobaczyć, ale i sami spróbować reanimować fantoma, przygotowywać miejsce wypadku, czy też zakładać opatrunki.

Mamy nadzieję, że organizatorzy będą organizować Tętno Życia rokrocznie i akcja obije się jeszcze większym echem w środowiskach szkolnych i studenckich. Być może akcja poszerzy się o inne ważne zagadnienia związane z życiem. Życzymy powodzenia i wytrwałości. Oby więcej było takich osób, które będą poruszać istotne tematy i nie zabraknie im gorliwości w działaniu. Uczestnikom gratulujemy odwagi, nagrodzonym wiedzy i zapraszmy mamy nadzieję za rok na konkurs Tętno Życia.

Sprawozdanie opracowała: Angelika Sitek